Talán te is láttál az elmúlt időszakban néhány bejegyzést, ami arról szólt, hogy egyes alkotók milyen nagy tetteket vittek véghez a középkori járványok idején. Newton a bubópestis tombolásakor “felfedezte” a gravitációt. Shakespeare az egyik pestisjárvány alatt írta a Lear királyt. Érdekes információk, de vajon valóban előre vivő gondolatok ezek?

A meme, ami bejárta a világot

shakespeare karanten idejenNos, az igaz, hogy ha már otthonlétre kárhoztatnak minket, írókat a külső körülmények, akkor érdemes a lehető legjobbat kihozni a helyzetből. Ha olyan szerencsés vagy, hogy valóban csend és béke vett körül a #maradjotthon időszakban, akkor akár arra is képes lehettél, hogy minél többet alkoss. De van, akinek ez nem így alakult.

Nem baj, ha nem alkotsz

A legtöbb otthonba nem csönd és nyugalom költözött be az elmúlt hónapokban. Ahol gyerekek vannak, ott a tantermen kívüli digitális tanrendnek (igen, szándékosan nem használom az “otthonoktatás” kifejezést) köszönhetően rengeteg feladat hárult a szülőkre. Ha párban élsz, lehet, hogy a társad is otthonról dolgozott, és egyáltalán nem könnyű békés körülményeket biztosítanod két értekezlet és három feladat között az alkotásra. Ha idősek vannak a családban, akkor a róluk való gondoskodás adott plusz feladatokat, amik a saját teendőid mellett még rád hárultak. És persze lehet, hogy bár egyedül voltál, magányosan, és minden lehetőséged adott lett volna az alkotásra, de mégsem voltál képes rá.

Rengeteg kérdés, gond, probléma aggaszt. Meg kell oldanod váratlan helyzeteket. Alkalmazkodnod kell új körülményekhez. Esetleg tragédiák, gondok adódnak a családodban, vagy a tágabb környezetedben. Művészként érzékenyebb vagy, jobban érint a társadalom egészének helyzete. Nem csoda, ha nem megy az írás.
Lehet, hogy egyébként azok közé tartozol, akik kreatívan képesek meglátni a nehéz helyzetekben is a lehetőséget. Most esetleg mégsem megy. Ne csüggedj.

Most mondok valamit: nem baj, ha nem alkotsz.

Nem baj, ha nem most írod meg életed főművét. Nem baj, ha egy ilyen időszakban nem tudsz gőzhengerként üzemelni.

Háborúban hallgatnak a múzsák.

Hagyd, hogy egy kicsit pihenjen a te múzsád is. Teljesen érthető helyzet.

Akkor álljak le teljesen?

Persze az, hogy nem írtad meg a nagy könyved, semmiképp se jelentse azt, hogy nem dolgozol íróként.

Tina Markus

Inkább keress más feladatokat, nézz körbe, hogyan tudnál tenni valamit, valamit, ami mégis felkészít az elkövetkezendő időszakra. Ehhez adok néhány tippet, de ha te másként töltötted az elmúlt időszakot, kérlek, írd meg hozzászólásban!

Nézd át a meglévő írásaid, rendezz

Ha termékeny író vagy, biztos, hogy van jópár írásod, ami végül nem került publikálásra sehol. Gyűjtsd össze ezeket, nézd át! Lehet, hogy akad közte jó ötlet, vagy használható részlet. Sőt, a már publikált elemeket is átnézheted. Lehet, hogy írtál néhány rövid novellát a blogodra? Esetleg cikkeid egy téma köré tudod rendezni? Itt az alkalom, hogy ezekből összeállíts egy csokrot. Akár rövid ebookot is készíthetsz, amit aztán akár ingyenesen, akár pénzért gyorsan értékesíthetővé tehetsz. (Hasonló módon született M. D. Norman kötete.

Szerkessz, korrektúrázz

Ha már előrehaladott egy könyved anyaga, de most nem tudod befejezni, akkor érdemes most a háttérmunkába belefogni. Olvasd újra a szöveget, fésüld át. Itt az idő az alapos korrektúrázásra, szerkesztésre. Szöszölős, gyakran “nemszeretem” munka ez. Éppen ezért tökéletesen alkalmas arra, hogy elterelje a figyelmet a nap gondokról, és visszavezessen az írás világába.

Írj naplót

Lehet, hogy a kiadásra szánt szövegek elkészítése nem megy most. De ha az írás a legfőbb forma, amiben megnyilvánulsz, akkor azért ne hagyd abba. Írj naplót, jegyezd le a történteket. Lehet, hogy ötven év múlva az utódaid kíváncsiak lesznek majd rá, hogyan zajlott az élet a “nagy járvány” idején. És persze, a naplónak közismert a terápiás hatása: ahogy leírod a történteket, az érzéseid is tisztulnak. Talán ez segít majd hozzá, hogy meglásd a kiutat, az előre vezető irányt.

Gyűjts ötleteket

Ha már a naplóírásról van szó: nézz körbe a világban! Sok-sok valódi hős születik mostanában. Sok furcsa helyzet mutatja meg az emberek reakcióját. Itt az idő, hogy ezeket feljegyezd. Jól jönnek majd, amikor a karaktereidbe lehelsz életet később. Az is lehet, hogy találsz olyan történetet, amit meg kell örökíteni, ami megírásért kiált. És lehet, hogy ami ma gondnak tűnik, pár hónap múlva egy nagyívű történet alapja lesz. Figyelj, és jegyzetelj le mindent. Ne dobj el semmit, hagyd a gyomlálást későbbre. Nyugodtabb időszakban majd meglátod, mivé gyúrhatod a témát.

Kommunikálj

Az eddigi tippjeim inkább az alkotó folyamatra vonatkoztak. Ám ne feledjük, hogy íróként ma, a 21. században a folyamatos jelenlét mást is megkövetel. Kicsit minden író vállalkozó is, kicsit mindannyiunknak törődni kell a józan ész világával is. Talán most jobban is működik a bal agyféltekéd, és ezek a - kevésbé művészi - feladatok ilyen időszakokban jobban elvégezhetők.

Hogyan beszélsz az olvasóiddal?

Ugye, nem csak a könyveiden keresztül? Lehet, hogy támaszra van szükségük nekik is. Vagy egyszerűen kíváncsiak, hogy te hogyan éled meg ezt az időszakot, mert már az is segítség a számukra, ha látják, más hogyan boldogul. Ezért itt az ideje, hogy átnézd, mit és hogyan kommunikálsz magadról. Milyen közösségi média posztokat raksz ki? Milyen hírleveleket küldesz? Milyen bejegyzések születnek mostanában a blogodon? Ezek közül még egyiket se használod? Itt az ideje, hogy felépítsd a saját olvasói bázisod. 
Üzenj, beszélj, kommunikálj, írj az olvasóidnak - ha csak rövidebb formában is. Meglátod, hálásak lesznek érte. És így aztán te is megerősödhetsz, újúlt erővel folytathatod az írást.

Nézd át a bevételeid

Tudod, hiába enyhül a vírus, azért a gazdasági hatásait még sokáig fogjuk nyögni ennek a korszaknak. Ezért aztán a jól bevált módszereket kell alkalmazni: józan ésszel át kell tekinteni a költségvetésed. Még akkor is, ha egyébként nem rázott meg eddig a járvány gazdasági hatása, kérlek, figyelj oda: képezz tartalékot. Lehet, hogy nem te használod majd fel, de segíthetsz vele másokon.

Lehet-e még valamiből bevételt csiholni?

Gondolkozz, töprengj, hogy lehetne-e új bevételi forrásod. Nagyon sok ötletet mutatok be az Olvasógyár tanfolyamban, amivel egy egyszerű könyvből még több bevételt lehet elérni. De biztos te is ki tudsz találni újabb bevételi forrásokat. Például a fent említett módon a régi írásaid újrahasznosításával egy új kiadvány létrejöttén keresztül. Ha ügyes vagy, és szerencséd van, akár szövegíróként, cikkíróként, mások kiadványának segítésével (szerkesztés, lektorálás, korrektúra) is szerezhetsz bevételt. Írd össze ezeket, és amit csak tudsz, próbáld ki!

Lehet-e növelni a bevételeket?

Számos mód van arra, hogy a bevételeid növeld. Persze egy ilyen ingatag piacon nem biztos, hogy az áremelés a legjobb megoldás - bár nyilván ez az első, ami mindenkinek eszébe jut. De mi lenne akkor, ha a mennyiséget növelnéd? Ha több könyvet tudnál eladni? Vizsgáld meg, hogy vajon dolgozhatnál-e jobban az írói  marketingeden, ezáltal növelve az eladásaid. Most létszükséglet áttekinteni az összes forrásod, hogy javíts a bevételeiden.

Vannak-e elmaradt kifizetéseid?

Aki ismeri a piacot, az tudja, hogy itt bizony az író van, hogy sokkal később kapja kézhez a díjazását, mint hogy a könyv eladása megtörtént. Nézd át, milyen szerződéseid vannak, nincs-e valakinek elmaradása feléd? Itt az ideje a jutalékokat, jogdíjakat akkurátusan összeszedni. Az egyébként kevésbé figyelembe vett apró összegek egybegyűjtése akár szép summát is kitehet.

Csökkentsd a kiadásaid

Ha rendbe raktad a bevételeid, akkor érdemes átnézni a kiadásokat is. Persze tudom, sokaknak nehéz itt már lefaragni, de talán találsz itt is új forrásokat.

Jutalékok, árrések rendben vannak?

Biztos, hogy mindenhol a legelőnyösebb a szerződésed? Mindenhol a megfelelő jogdíjat kapod meg? Főleg a webáruházak esetében érdemes egy picit kutakodni, utána nézni a dolgoknak. Lehet, hogy eddig elég volt számodra 30% egy ebook eladása után. De mi történne, ha szerződést váltanál? Lehet, hogy kizárólagossággal elérhetsz magasabb árrést?
Nézd át a szerződéseid, gondold végig a lehetőségeid.

A közvetlen értékesítés erősítése most jó esély

Saját magad még nem árulod a könyveid? Itt az ideje nekivágni! Tudom, sok-sok akadályt, kérdést vet fel ez is, a jogtól az adózáson át a marketingen keresztül a honlap építésig. De ezek leküzdhető akadályok, igaz? (Szemben a vírussal, amire még nincs se vakcina, se gyógyszer… reméljük csak egy ideig!)
Ha magad értékesíted a könyved, akkor

A bevételeid tehát így jobban tervezhetőek lesznek. Igen, jár némi adminisztrációval és munkával, de megéri ez a befektetés.

Ha nem tudod, hogyan fogj hozzá, akkor most nézd meg ezt: Az író, mint kiadó

Mikor lépnéd ezt meg, ha nem most?

Tanulj, fejleszd magad

Ha van időd és energiád, tanulj valami újat! Ez feltöltheti a kreatív forrásaid. Az is lehet, hogy a fenti tippek végrehajtásához kell számodra segítség. Ez esetben érdemes fejleszteni a marketinges, vagy az üzleti tudásod. És persze az is jó út, ha fejleszted az írásod: olvasol jó könyveket, elemzed őket, átgondolod, hogyan tudnád az ellesett módszereket a saját írásodban alkalmazni.

Tarts ki!

Bárhogy is döntesz, a fontos az, hogy haladj. Ha nem is alkotsz újat, számtalan lehetőség van, hogy ne add fel az írást, hogy kiteljesítsd az írói léted.

Azt kívánom, legyen erőd, hogy felemeld a fejed, és haladj tovább!

Macchiavelli