Minden író rémálma, hogy illegális letöltő oldalakon látja viszont a könyvét. De mi történhet a másik oldallal? Mi van, ha olvasóként próbálsz elérni egy könyvet, de végül csalók áldozatává válsz? Figyelem, fontos információk következnek!


Csalók az olvasók ellen

Segítség, a könyvem a netről ingyen letölthető!

Egy nap egy írótársam (a romantikus könyvet író Lilien Berg) kétségbeesett bejegyzésére lettem figyelmes. Azt írta, hogy a könyvei fent vannak egy olalon, ahol ingyenes letöltést ígérnek. Miután megmutatta az adott oldal linkjét, rákerestem Tina Markus nevére, és megdöbbenve láttam, hogy bizony ezek a könyvek is megtalálhatók ezen az oldalon.

Eddig úgy tűnt, hogy a szokásos - ám nagyon elszomorító - történetről van szó. Valaki letölti a könyveket valamilyen módon, majd azokat feltöltve ingyenesen kínálja pdf formátumban letöltésre.

A csavar a történetben csak ez után jött.

Gondoltam, teszek, egy próbát, és megnézem, hogy milyen módon lehet így letölteni a könyveimet. Nem csak a kíváncsiság vezetett: a könyveimben elhelyezek kódokat, így ha valahol megtalálnám őket ingyen letöltésre kínálva, könnyedén visszkövethetném a forrást. Szerencsére eddig még nem volt szükségem erre a megoldásra. Azonban ahogy a könyv letölését ígérő gombra kattintottam, egy másik oldalra kerültem. Itt már angol nyelven kínálták fel a regisztrációt, cserébe viszont… a hitelkártyám adatait kérték. Az ígéret szerint ez csak a regisztrációhoz kell, harminc napig ingyen tölthetem le a könyveket, s azt követően, ha tetszik a megoldás, majd a továbbiakban vonják le a tagdíjat. Itt már érezhető volt, hogy valami nem stimmel.

Közben kiderült, hogy a kiinduló oldalhoz megszólalásig hasonló, csak a címében más oldalak gombamód vannak jelen az Interneten. Vagy tíz-tizenöt ilyen oldalt találtunk. Mind .tk kiterjesztéssel. A végső oldal, ahová ezek vittek, mind ugyanaz az angol nyelvű, de Panamán (!) bejegyzett oldal volt, ahol aztán a bankkártya adatokat kérték.

Ami még érdekes volt: nem csak független írók könyvei voltak megtalálhatók az oldalakon, hanem neves könyvkiadók híres szerzőinek a művei is. Egytől egyig magyar nyelven. Így azt hiszem, ez a probléma nem csak engem érnit. Vagy néhány írót. 

Mert az egész könyvpiac, az összes kiadó és szerző számára fontos lehet, hogy tiszta feltételekkel találkozzanak az olvasók.

A nevem a neten

El tudod képzelni, mennyire felkavart ez az ügy? Borzasztóan mérges lettem! Ha csak arról lett volna szó, hogy

ingyen letölthetővé teszik a művemet… az is felháborító lett volna, hiszen ha valakinek szüksége van az írásaimra, van ingyen elérhető könyvem, amit bárki letölthet. A megvásárolható könyvek ára is töredéke egy nyomtatottnak, nagyon kedvező áron elérhetők a műveim. Így nem értem, miért kockáztatná bárki azt, hogy törvényt szeg, csak azért, hogy pár fillért nyerjen. Itt azonban nem csak erről van szó.

Ami itt történt, az az, hogy a nevem és a művem, amit azért készítettem, hogy segítsek..., hogy átadjak, hogy közöljek valami fontosat… hogy ezeket a könyveket, az írói nevem csalásra használják fel. Ez a tény nagyon felháborított.

Ki lesz a ludas?

Persze tudom, most azt mondod: ez nem érint téged, aki ilyen csaló oldalaknak bedől, az magára vessen.

De sajnos, ha jobban belegondolsz, ez mégsem így történik. Mert hát ott van az olvasó, aki keresi a könyvem. Valamilyen módon eljut ezen csaló oldalak valamelyikére. És ott még érez is magában annyi elkötelezettséget, hogy pénzt ad a könyvért. Érted? Szeretné elolvasni, és hajlandó rá pénzt áldozni. De a jutalma: megcsapolják a bankkártyáját, eltűnik a pénze, nem szabadul soha az adatvadász oldaltól.

Mit fog érezni legközelebb ez az olvasó, amikor meglátja valamelyik könyvem?

Mennyi bátorsága lesz arra, hogy vásároljon bárhol az Interneten könyvet?

Azt gondolom, hogy nagyon nagy károkat tud okozni egy-egy ilyen oldal az íróknak, a kiadóknak, és egyáltalán, a szabad publikálás eszméjének, az olvasás szeretetének. Ezért úgy érzem, kutya kötelességem felhívni mindenki figyelmét erre a jelenségre.

Figyelj oda, mielőtt vásárolsz!


Ingyen könyv letölthető? Ez lehetséges?

Ezek a csaló oldalak nagyon egyszerűen az emberek fukarságát használják ki. Az első ígéret teljesen egyszerű: ha itt választasz könyvet, akkor ingyen hozzájutsz majd, letöltheted az egyébként pénzért árult, jogvédett tartalmat nulla forint megfizetésével.

Jól hangzik, nem?

Kár, hogy a végén az fizet többet, aki az elején sajnálja kiadni a pénzt.

Ne higgy el mindent!

Természetesen vannak ma olyan, legális források, ahonnan számtalan e-könyv letölthető ingyen. Azért, mert a szerző ezeket az olvasók rendelkezésére bocsátotta. Biztos sokan ismerik a Magyar Elektronikus Könyvtár oldalát. De a magyar olvasók közösségi-ajánló oldalán, azaz: a Moly-on is van fent néhány gyűjtemény, amelyben találhatsz legálisan, ingyen olvasható könyveket. Például a kortárs magyar szerzőket itt fogja össze egy gyűjtemény: https://moly.hu/zonak/ingyen-e-konyv

Azonban ha azt látod, hogy valaki ismeretlen személy kínál letöltésre ingyen könyvet, akkor gyanakodj!

Ha úgy látod, hogy a letöltő oldal furcsa, magyartalan, nem szabályos, akkor: gyanakodj!

Ha a “hivatalos” boltokban pénzért árult könyvet kínálja teljes egészében valaki letöltésre, akkor szinte teljesen biztos, hogy az adott oldalon minimum a szerzői jog megsértését gyakorolják.

De akár súlyosabb bűncselekmények (például a fent leírt csalás) áldozatává is válhatsz.

Gondolj az írókra is

Persze, nem csak annak a veszélye áll fenn, hogy téged becsapnak. Gondolj az írókra is. Ők bizony megdolgoztak a könyv létrehozásával. És ha nem kapnak érte semmit, még egy “köszönöm”-öt se, akkor vajon miért írjanak? Erről bőven írtam korábban, kérlek, olvasd el a cikkem a témában itt: https://talentummobile.hu/kreativitas/kreativitasrol/204-fizetsz-vagy-sem
Most csak legyen elég annyi, hogy amikor ingyen letöltesz, vagy átküldesz egy e-könyvet egy (vagy akár harminc, vagy háromszáz) ismerősödnek, amikor csoportokban osztasz meg teljes pdf példányokat, akkor azzal bizony hosszú távon is károkat okozol.

És nem csak anyagiakat.

Mire figyelj, ha online vásárolsz könyvet?

Remélem, mire idáig jutottál az olvasásban, már látod, hogy mi a gond. És azt is remélem, hogy nem az a tanulság a számodra, hogy akkor sehonnan az Internetről nem veszek többé könyvet… Mert igenis ez egy működő forma. A hitelkártyás fizetés sem az ördögtől való, a legtöbb oldalon legálisan, kényelmesen fizethetsz hitelkártyával, és nem fognak megkárosítani. Ezért biztatlak, hogy nézz körbe, és próbáld ki ezeket a felületeket!

Azonban van néhány jel, ami figyelmeztet arra, ha valahol nem stimmel a helyzet.

Furcsa kinézet, hibás magyarsággal megfogalmazott szövegek

Azonnal gyanakodj, ha igénytelen, furcsa kinézetű oldalra tévedsz. Már maga a link (ez az a felirat, amit a böngésződ felső sorában látsz) is adhat okot gyanúra.

Jelen helyzetben a kiinduló oldalak mind-mind a gyanús .tk végződéssel zárultak. Azóta körbenéztem, és bizony ez egy olyan lehetőség, ahol bárki öt perc alatt létesíthet ingyen domaint. Azaz: minden ellenőrzés, vagy pénzbefektetés nélkül készülhetnek klón-oldalak. Sokan említik meg, hogy az ilyen végződésű oldalakon vírusok töltődnek le, vagy káros tartalmat megjelenítő oldalakra visznek át. Ezért nem is írtam bele a cikkbe, melyek ezek az oldalak… Mert nekem van vírusírtóm és tűzfalam, de nem venném a szívemre, ha bármely olvasóm egy-egy ilyen oldalon “kapna be” egy zsarolóvírust, például.

A hibás magyarságot azt hiszem, nem kell magyaráznom. Hogyan is vezethetne jogszerű vállalkozást magyar olvasók számára az, aki még arra se veszi a fáradtságot, hogy egy normális fordítást készítsen? A Google fordítóval elkészített oldal nem sok jót ígér…

És végül: manapság egy webshopot üzemeltetni nem könnyű. Ha valaki már belevág, akkor azért egy minimális igényességgel igyekszik felépíteni az oldalát. Ha nagyon gagyi, ordítóan “minimalista” a megjelenés, akkor szintén okod van gyanakodni.

furcsa oldal 1Furcsa kiterjesztés, kevés információ, "magyartalan" mondatok, hamis ígéretek... Ez egy gyanús oldal!

Hallottál már valaha az oldalról?

A legtöbb online vásárlást biztosító oldal azért már eléggé ismert. Ilyenek a Libri, a Kobo, az iBooks, a GooglePlay vagy az Amazon. Persze attól, hogy te még nem hallottál az adott oldalról, lehet, hogy teljesen legális. Ha még újdonság a számodra az e-könyvek piaca, akkor lehet, hogy nem ismered az ekönyv.hu -t, pedig nagyon is stabil lábakon álló, bőséges kínálattal rendelkező e-könyves áruház. Mindenesetre a furcsa nevű oldalak esetében azért egy picit gyanakodhatsz.

Megfelel a törvényi feltételeknek?

Magyarországon rengeteg szabályozás vonatkozik a webáruházakra. Sőt, az EU-n belül sok-sok szabály vonatkozik az adatvédelemre. Sőt, világszerte törvények vonatkoznak az online kereskedelemben résztvevő cégekre. Ezért gyanakodj, ha nem találsz semmilyen törvényi feltételnek való megfelelést az oldalon.

Például nem jön fel az adataid kezeléséről szóló süti-tájékoztató. (Ha már korábban jártál az oldalon, lehet, hogy ez nem történik meg.) Vagy nincs sehol, semmilyen szerződési feltétel. Se a megrendelés alatt - fölött, se külön oldalon, se az oldal alján, láblécben. Sehol. Nincs impresszum, vagy információ a cégről. A fenti példánál maradva: se a kiinduló oldalakon, se a végső (a bankkártya-adatokat kérő) oldalon nem volt se cím, se üzemeltető adat. Ez azért elgondokodtató…

 

biztonsagos kinézet de csaló oldalA csillagokat is lehazudja ez az oldal! De valójában semmilyen információ, vagy garancia nincs, csak nagy zöld pipák!

Azt nyújtja, amit ígér?

Valóban azt kapod, amit ígér az oldal? Esetünkben úgy indult a történet, hogy ingyenes letöltést ígértek. Majd hirtelen már bankkártya adatokra lett szükség, és előfizetéses rendszerről volt szó. Tehát hirtelen váltott a koncepció.

Ami azt illeti, van olyan oldal, ahol az előfizetéses modell működik. Például a Scribd oldalán a regisztráció és feliratkozás után még 30 napig jogod van az előfizetés visszamondására. Addig viszont ingyen böngészhetsz a könyvek, zenék között. De ott az elején tisztán elmondják a feltételeket: csak 30 nap ingyenes, és ha nem mondod vissza az előfizetést, onnantól levonják a kártyádról a havi díjat. Azaz: teljeskörű tájékoztatást kapsz, és az is történik, amit előzetesen elmondtak.

De ha olyan oldalt találsz, ahol először ingyen könyvet ígérnek, majd valamiért mégis a bankkártyád adatait kérik… akkor azért gyanakodj.

Elérhetőség, tárhelyszolgáltató látható?

Ha valami baj történik a vásárlási folyamat során, tudod, hogy hová fordulhatsz?

Nézz körbe az adott oldalon! Ha nem látható semmilyen elérhetőség, nincs kint semmilyen cégadat, akkor bizony bajban leszel, ha valamiért segítségre szorulsz!

Minden legális, könyvet áruló oldalon legalább láblécben ott szoktak lenni a cég adatai. De rendszerint van Kapcsolat oldal, vagy legalább egy e-mail cím. Magyarországon még a tárhelyszolgáltatót is kötelesek feltüntetni a vállalkozások. Ugyanis hivatalosan ő is felelőssé tehető azért, ha a tárhelyén jogszabályt sértő tevékenység folyik. Például illegális letöltés.

Amikor észleltem, hogy a könyveim fent vannak ezeken az oldalakon, azt a tanácsot kaptam, hogy először írjak az oldal kezelőjének, majd ha ő nem válaszol, akkor a tárhely-szolgáltatónak, hogy kapcsolja le az oldalt. Az eredmény - sajnos - nem meglepő…

Bár volt valamilyen e-mail küldési lehetőség az adott oldalakon, de arra nem válaszolt senki. Semmilyen más információ nem volt a cégek helyéről. Külön nyomozást kellett folytatnom, hogy kiderítsem a tárhelyszolgáltatót, és a bejegyzéskor használt cégnevet. Természetesen ingyenes, nemzetközi tárhelyen működő oldal és Panamában bejegyzett cég volt az egyik. A többi össze-vissza, a világban szétszórt, láthatóan kamu cégek.

Ha ilyen nehéz kideríteni a szolgáltatót, vajon hogyan bíznád rá a kártya-adataidat ezekre a cégekre? Mernél vásárolni tőlük?


Tehát mindig figyelj oda, hogy hol vásárolsz könyvet! Ha azonban ezekre a jelekre tekintettel vagy, akkor nyugodtan vágj bele, olvass bátran!


Fontos közlemény!

Ezek az események azonban arra késztettek, hogy felhívjam minden olvasóm figyelmét: Tina Markus könyvei (mint minden könyv) szerzői jogvédelem alatt állnak. Ezért letölteni, megvásárolni őket csak biztonságos helyről lehet.

Tina Markus könyveit csak biztonságos boltokba juttattuk el

Tina Markus könyveit - az olvasók védelmében - nem töltöttük fel semmilyen olyan oldalra, amely adathatlászattal, vagy csalással foglalkozik. Az írónő számára kiemelten fontos a biztonságos digitális tér használat, és ezért csak megbízható szolgáltatókkal működik együtt. Ha bármilyen, törvénysértő oldalon jelennek meg a könyvek, az az író és a kiadó tudtán kívül történik. Ezekben az esetekben az írónő maga is a csalás áldozata. Kérünk mindenkit, ha ilyen oldalt talál, kövesse a cikkben lentebb leírt lépéseket.

Ingyen jelenleg egy könyv tölthető le

Tina Markus könyvei - egy kivételével - nem tölthetők le ingyen. Amennyiben bárki mást ígér, az törvénytelenséget követ el.

Az ingyenesen letölthető mesekönyvről itt találsz bővebb információt: https://talentummobile.hu/kreativitas/kreativitasrol/485-ajandek-konyv-a-mai-napra

Előfordulhat továbbá, hogy jótékonysági célra, vagy adományként felajánlok könyveket. Ezek természetesen más kategóriába tartoznak. (Ilyen volt például néhány jótékonysági bál, vagy a nők munkába állását segítő online tanfolyam, vagy karácsonykor egy rászoruló családot támogató online kampány.)

A Talentum Mobile oldalain, e-mailjeiben látható linkek mind legális oldalakra mutatnak

A Talentum Mobile honlapján, Facebook oldalán, vagy egyéb elérhetőségein (Instagram, Pinterest, stb.) megjelenő vásárlási lehetőségek mind-mind hivatalos, legális oldalakra mutatnak. Hasonlóan az e-mailekben elküldött elérhetőségek, linkek mind ellenőrzött, biztonságos oldalakra mutatnak.

Ezért ha szeretnél könyvet vásárolni, válaszd az itt megjelenített oldalak egyikét. És ezek közül bátran válogathatsz, kényelmesen vásárolhatsz bármelyiktől.


Mit tehetsz, ha csaló oldallal találkozol?

Mégis mit tehetsz, ha olyan oldallal találkozol, amely láthatóan csalással foglalkozik?

Hova fordulhatsz, ha úgy látod, a gyanúd beigazolódik, és az adott oldal nem legális?

Jelentsd a Google-nek

Az első lépés, amit megtehetsz, hogy jelented az adott oldalt a Google-nek. Így egy idő után a keresőben nem fognak megjelenni az adatok, sőt, a Chrome böngésző nem fogja megjeleníteni az oldalakat.

Ezt magyar nyelven ezen a linken tudod megtenni: https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/report_phish/?hl=hu

Ezzel megelőzöd a további bajt, és sok-sok embertársadat kímélheted meg attól, hogy a csalók áldozatává váljon.

Jelentsd a tárhely-szolgáltatónak

Ha megtalálod az oldal tárhely-szolgáltatójának az adatait, akkor jelezheted feléjük is, hogy illegális tevékenység folyik a szervereiken. Így nekik is érdekük és kötelességük az ilyen oldalak eltávolítása.

Ha megtörtént a baj

Ha figyelmetlen voltál, és megadtad a bankkártyád adatait… akkor minél gyorsabban cselekedned kell! Természetesen nem vagyok jogász, vagy rendőr, de a józan paraszti ész alapján a következő lépéseket javaslom:

Ha gyorsan jelzed a bankod felé a jogosulatlan kártyahasználatot, akkor van esélyed, hogy ők intézkednek. Még időben zárolhatják az összeget, és így megelőzhető annak valódi levétele. (Egyébként érdemes a bankkártyádra kétlépcsős megerősítést kérni - ha van erre lehetőség a bankodnál.. Vagy legalább a napi limitet egy megfelelő összegre beállítani.)

Ha már leemelték a pénzed, és a bankod se tud segíteni, akkor már nem maradt más lehetőséged: rendőrséghez kell fordulnod. Ilyenkor készíts képernyő-mentést az adott oldalról, mert lehet, hogy egy-két nap múlva megszűnik, vagy más lesz a helyén. És reménykedj, hogy valami eredménye lesz a dolognak… De remélem, idáig nem jutsz el!

Kérlek, olvass bátran!

Tudom, kissé rémisztően hangzik mindez…

Tudom, most elkerekedett a szemed, és talán bizonytalan vagy minden online vásárlással szemben…

De kérlek, azért, mert néhány oldal kihasználja az emberek fukarságát és hiszékenységét, még ne hagyd magad eltántorítani az olvasástól! Ez olyan lenne, mintha soha többé nem ülnél buszra, vagy vonatra csak azért, mert egy ismerősöd ismerősének a pénztárcáját elemelte egy gyorskezű zsebtolvaj a járművön.

Tehát arra kérlek, ne állítson meg néhány csaló téged!

Vásárolj könyveket, támogasd a magyar kultúrát, és olvass, olvass sokat!

Csak mindig biztos forrásból.

Pircsi és a zombizűr ifjúsági regény e-könyv olvasón