Nap mint nap tapasztalom, hogy ez e-könyv készítést még mindig nem értik az emberek. Sorra kapom a kérdéseket, és néha olvasom cikkekben is a hozzá nem értéstől duzzadó tippeket, ötleteket. Miközben az e-könyv olvasókat senki nem kérdezi meg arról, vajon mire vágynak.

Ha neked tök mindegy, milyen képet alakítasz ki az olvasóidban, akkor ne olvass tovább. Ha úgy érzed, hogy a mondanivaló mindent visz, és a legjobb bornak cégér se kell, akkor ne olvass tovább. Ha mindent csak egyszer kell eladnod, és nem vágysz visszatérő olvasókra, vevőkre, akkor ne olvass tovább.

Minden ellenkező esetben viszont kötelező elolvasnod ezt a cikket.

1. Tévhit: PDF = E-book

Ez a leggyakoribb hiba, amivel találkozom. Mostanában elárasztották az Internetet a mindenféle könyvek, és jó részük bizony pdf-ben kerül fel a világhálóra. Ez az a formátum, amit minden PC-n és laptopon olvasni lehet, tehát elterjedése egyáltalán nem csoda. Ráadásul teljesen egyszerűen előállítható: a legtöbb szövegszerkesztőnél már van olyan lehetőség, amely azonnal pdf formátumba menti a dokumentumot. Nincs is ezzel gond, amíg egy ingyenesen letölthető anyagot, egy kisebb brosúrát, vagy egy reklám célra létrehozott kiadványt szeretnénk így megosztani.
Azonban a pdf nem tekinthető valódi e-könyvnek.
Eredetileg kiadványszerkesztéshez, nyomdászati felhasználásra találták ki, és erre a célra valóban hasznos, jó formátum. Azt azonban tudni kell, hogy ha pdf-et adsz el e-könyvként, akkor az olvasód búcsút inthet egy adag lényeges kényelmi funkciónak, ami a valódi e-könyv formátumoknál adott.

Képzeld el, hogy megírtad életed regényét, vagy a szakmád legjavát tömörítő könyved, és pénzért árulod, pdf formátumban. Mondjuk, e-booknak is nevezed.
Az a vásárló, aki valódi e-könyv olvasón szeretné elolvasni az így létrehozott művet, bosszankodni fog. Jó esetben kezeli az olvasója a pdf formátumot, de előfordulhat, hogy neki magának kell időt és energiát pazarolnia arra, hogy konvertálgasson. Vajon elégedett lesz az ilyen vásárló? Szerintem inkább azt gondolja majd: "Oké, egyszer jó volt, de én innen többször nem fogok vásárolni!"

>>>Így lehet neked is saját kiadású digitális könyved! Wordből e-könyvet online tanfolyam, katt ide a jelentkezésért!<<<

 

ekönyv olvasó2. Tévhit: bármilyen dokumentum, amit a számítógépen tárolunk, az egyben e-könyv is.

Sajnos, nem. Hivatalosan persze minden digitálisan tárolt tartalom e-book, legalábbis digitális könyv. A doc, txt, és egyéb szöveges formátumokkal azonban akad néhány hiba. Az e-olvasókon le kell mondani jó néhány kényelmi funkcióról - többek között a működő tartalomjegyzékről vagy a virtuális borítóról. Néhány e-olvasón egyenesen szétesnek az így szerkesztett dokumentumok, össze-vissza jelennek meg a képek, sorok, bekezdések. Olvasni persze így is lehet, csak kényelmetlen, de nagyon!
Ráadásul ezekbe a szövegekbe bele lehet szerkeszteni. Képzeld el azt a helyzetet, amikor a vásárlód megnyitná a - mondom, jó pénzért megvett - krimit, és azt látja, hogy véletlenül kitörlődött belőle, mondjuk száz oldal. Sose tudja meg, ki volt a gyilkos!
Tudod, mit fog gondolni az a vásárló, aki így járt? Szerintem ezt: "Oké, egyszer jó volt, de én innen többször nem fogok vásárolni!"

3. Tévhit: Az e-könyvben nem szerepelhetnek képek

Miért ne szerepelhetnének? Tény és való, hogy kell hozzá néhány trükk és tipp, de lehet képes e-bookot készíteni. Sőt, a táblázatok se esnek szét.
Azért egy jó tanács: telepakolni nagy fájlokkal egy mobil eszközre szánt könyvet nem éppen felhasználó-barát.

4. Tévhit: Érdemes színes képekkel teletűzdelni az e-könyvet, hogy mutatós legyen

Biztos, hogy mutatós lesz a végeredmény, de vajon olvasható lesz-e minden készüléken? A legtöbb olvasó monochrome kijelzővel rendelkezik, vagyis fekete-fehéren jeleníti meg a képeket is. Biztos, hogy minden kép látványos lesz így? Vagy az olvasó azt fogja gondolni: "Oké, egyszer jó volt, de én innen többször nem..."? (Szerintem tudod már a mondat befejezését.)

5. Tévhit: Kérek a könyvre ISBN számot, és akkor csak 5% lesz az ÁFA

Nos, ez talán elsőre kicsit távoli témának tűnik, de egyáltalán nem az. Már a könyv tervezésének folyamatánál jó, ha tisztában vagy vele, hogy mi befolyásolja majd a végső árat, amiért eladod a műved. A kötelező adó is ilyen elem, és nagyon nem mindegy, mekkora az összege.

+ 1 Tévhit: Az e-könyv készítése súlyos pénzekbe kerül és technikai zseninek kell lenni hozzá.

Az e-bookot elkészíteni ugyan sok munkával jár, de egyáltalán nem kerül súlyos összegekbe. Gyorsan és kényelmesen letöltheti az olvasód, ennél egyszerűbben már el se érhetnéd őket. Igényes hozzáállással már alapvető számítógép-felhasználói ismeretekkel is könnyen elkészíthető egy jó minőségű e-könyv. Azonban kell hozzá ismerni jó néhány tippet és trükköt. Tudod, azért, hogy ne egy vacakot adj ki a kezedből. Mert ha vacakot adsz el, akkor tudod, hogy a vásárlód mit fog gondolni: "Oké, egyszer jó volt, de én innen többször nem fogok vásárolni!"

Tehát, te mit szeretnél?

Elégedett olvasókat, visszatérő vásárlókat, igényesen kiadott művet, amiért hajlandók pénzt is kiadni az emberek?

-> Akkor kattints erre a szövegre, és jelentkezz most az e-könyv készítő tanfolyamra! <-

 

 

 

#505908123 / gettyimages.com